Kategoria: Wspólnota

Obiekty budowlane w okresie użytkowania powinny być poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli. Wymagania dotyczące przeglądów technicznych budynków i instalacji określone są w Ustawie Prawo budowlane art. 62 (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414), w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 1999 nr 74 poz. 836) oraz Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719).

 

Budowlany "roczny"

Okres: 1 raz w roku

Okresowej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit a) podlegają elementy budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, których uszkodzenia mogą powodować zagrożenie dla:

  1. bezpieczeństwa osób,
  2. środowiska,
  3. konstrukcji budynku.

W toku kontroli, szczegółowym sprawdzeniem należy objąć stan techniczny:

  1. zewnętrznych warstw przegród zewnętrznych (warstwa fakturowa), elementów ścian zewnętrznych (attyki, filary, gzymsy), balustrad, loggi i balkonów,
  2. urządzeń zamocowanych do ścian i dachu budynku,
  3. elementów odwodnienia budynku oraz obróbek blacharskich,
  4. pokryć dachowych,
  5. instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  6. urządzeń stanowiących zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku,
  7. elementów instalacji kanalizacyjnej odprowadzających ścieki z budynku,
  8. przejść przyłączy instalacyjnych przez ściany budynku.

UWAGA!

Okresowej kontroli budowlanej co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, podlegają budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz inne obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2

 

Budowlany "5-letni"

Okres: raz na 5 lat

Zakresem okresowej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 2 Ustawy Prawo Budowlane, należy objąć sprawdzenie stanu sprawności technicznej i wartości użytkowej elementów budynku, o których mowa w przeglądzie "budowlanym rocznym", oraz wszystkie pozostałe elementy budynku, a także estetykę budynku i jego otoczenia.

 

Kontrolę stanu technicznego obiektów budowlanych mogą przeprowadzać wyłącznie osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności i odpowiednim zakresie. W zależności od przedmiotu okresowej kontroli, upoważnioną do jej dokonania będzie osoba, która dysponuje uprawnieniami do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno – budowlanej, bądź uprawnieniami do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także uprawnieniami budowlanymi do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych elektroenergetycznych bez ograniczeń w zależności od zakresu posiadanych uprawnień.

Po przeprowadzeniu kontroli, osoba dokonująca przeglądu jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ o przeprowadzonej kontroli.

Okres: 1 raz w roku

Ocena stanu technicznego instalacji gazowej, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c) Ustawy - Prawo budowlane powinna obejmować sprawdzenie m.in.:

  1. przeglądu dostępu do zaworów i kurków,
  2. sprawdzenia przejść przewodów przez zewnętrzne ściany budynków,
  3. sprawdzenia stężenia gazu w piwnicach,
  4. kontroli szczelności połączeń gwintowanych i kurków,
  5. stężenia gazu na górnych piętrach w budynkach wyposażonych w sanitarne kanały zbiorcze,
  6. sprawdzenia stężenia gazu we wnękach gazomierzowych, szczelności połączeń i stanu gazomierza,
  7. sprawdzenia stanu aparatów gazowych w lokalach, prawidłowości ich działania i przebiegu procesu spalania,
  8. sprawdzenia stanu elastycznych połączeń przyborów gazowych pod kątem zgodności z wymaganymi atestami,
  9. sprawdzenie stanu przewodów spalinowych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie art. 156 przewody spalinowe lub powietrzno-spalinowe są wyposażeniem instalacji gazowej),
  10. pomalowania przewodów instalacji gazowej w piwnicach na kolor żółty.
  11. oględziny pomieszczeń przeznaczonych na kotłownie,
  12. badanie innych urządzeń służących do przesyłania lub magazynowania paliw gazowych.

Kontrolę stanu technicznego instalacji gazowych mogą przeprowadzać zarówno osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, jak również kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji gazowych, tzn. świadectwa kwalifikacyjne wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji gazowych, o których mowa w § 5 ust. Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci .

Osoba dokonująca przeglądu instalacji gazowej jest zobowiązana sporządzić protokół, który będzie załącznikiem do książki obiektu budowlanego.

Okres: 1 raz w roku

Ocena stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c) Ustawy - Prawo budowlane powinno obejmować sprawdzenie m.in.:

  1. wykonania zaleceń wynikających z poprzedniej kontroli okresowej,
  2. modernizacji przewodów kominowych jakie wprowadzono za zgodą właściciela lub zarządcy budynku w okresie od poprzedniego przeglądu,
  3. drożności przewodów kominowych,
  4. siły ciągu kominowego, przy pomocy atestowanego urządzenia pomiarowego,
  5. występowania uszkodzeń przewodów na całej ich długości, kanałów, czopuchów, włazów, ław kominowych, nasad kominowych itp.,
  6. posiadania sprawnie działających urządzeń wentylacyjnych, w tym nawiewnych i wywiewnych w pomieszczeniach, w których zainstalowane są urządzenia grzewcze (np. trzony kuchenne, piecyki wody przepływowej, kotły c.o., itp.),
  7. dogodnego dostępu do czyszczenia i przeprowadzania okresowych kontroli przewodów kominowych i urządzeń mających związek z kominami,
  8. występowania innych stwierdzonych w trakcie kontroli nieprawidłowości mogących spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia.

Ponadto kontrola powinna obejmować sprawdzenie częstotliwości czyszczenia przewodów kominowych, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, tj.

  1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
    1. od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,
    2. od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące,
    3. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy
  2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w art. 34 ust. 1  w/w rozporządzenia usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Do dokonywania kontroli stanu technicznego przewodów kominowych w obiektach budowlanych upoważnione są:
  1. osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych,
  2. osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
Po przeprowadzeniu kontroli, osoba wykonująca przegląd jest zobowiązana sporządzić protokół, który będzie załącznikiem do książki obiektu budowlanego.

Okres: 1 raz w roku

Przez przepisy dotyczące ochrony środowiska, należy rozumieć instalacje i urządzenia, które przeciwdziałają negatywnemu oddziaływaniu obiektu na stan środowiska oraz na życie lub zdrowie ludzi, w szczególności w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, powodowania hałasu, wytwarzania pól elektromagnetycznych. Takimi urządzeniami są np. urządzenia sanitarne służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, urządzenia filtrujące czy wygłuszające.
 
Obowiązek kontroli 1 raz w roku instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, o którym mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. b) Ustawy - Prawo Budowlane, podlega:
  1. badanie stanu technicznego urządzeń służących gromadzeniu i utylizacji odpadów stałych,
  2. badanie stanu technicznego urządzeń służących gromadzeniu i utylizacji ścieków,
  3. oględziny innych urządzeń służących ochronie środowiska.

Okres: raz na 5 lat

Zakresem okresowej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 2 Ustawy Prawo Budowlane, powinno być objęte, badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

Zakres kontroli instalacji elektrycznej obejmuje:

  1. oględziny instalacji elektrycznej i urządzeń elektrycznych narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu na zewnątrz budynku oraz we wszystkich pomieszczeniach wewnątrz budynku:
    1. sprawdzenie wizualne instalacji elektrycznych w zakresie stanu prawidłowości połączeń, izolacji i ułożenia przewodów,
    2. sprawdzenie wizualne instalacji elektrycznych w zakresie stanu prawidłowości osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń,
    3. sprawdzenie kompletności schematów, tablic i oznaczeń.
  2. oględziny instalacji odgromowej, sprawdzenie wizualne instalacji odgromowej w zakresie stanu prawidłowości połączeń, mocowań i ułożenia przewodów,
  3. pomiary elektryczne w zakresie:
    1. skuteczności ochrony przeciwporażeniowej (inaczej pomiary skuteczności zerowania lub pomiary impedancji pętli zwarcia),
    2. rezystancji izolacji obwodów I-fazowych,
    3. rezystancji izolacji obwodów III-fazowych,
    4. wyłączników różnicowoprądowych,
    5. rezystancji uziomów instalacji odgromowej (pomiary rezystancji uziemienia).

Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych mogą przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, jak również osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych tzn. świadectwa kwalifikacyjne wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń o których mowa w Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 z późn. zm.).

Kanały RSS

Kontakt

Artur Kostian

kom. +48 606 236 850

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.